Chablis


Chablis

Klíčem k úspěchu zdejších vín je spojení Chardonnay, jedné z nejnoblesnějších vinných odrůd, a unikátního půdního podloží z druhohorního období Kimmeridgian (mladší Jura). Před 240 miliony let došlo z důvodu náhlé klimatické změny k vyhynutí a následné fosilizaci mnoha živočišných druhů – od amonitů až po některé dinosaury. Proto v oblasti Chablis najdeme druhohorní půdní vrstvy, obsahující například zkamenělé zbytky ústřic; tento specifický terroir, ještě zvýrazňující typické vlastnosti Chardonnay hroznů, dává vzniknout jedinečným minerálním podtónům vín Chablis. Výhodnost zdejších podmínek pro pěstování bílého vína si uvědomovali už ve 12. stol. cisterciáčtí mniši z nedalekého opatství Pontigny, kteří zde už tehdy vysadili Chardonnay, místně nazývané Beaunois. I přes svůj mimořádný věhlas (který vedl až k celosvětovým snahám o napodobení tohoto unikátního vína) nebyly vinice daleko od úplného vymizení – dvojnásobný pozdní mráz v letech 1957 a 1961 znamenal katastrofu pro zdejší vinařství a vedl k postupnému opouštění vinohradnictví.

V současnosti se zdejší vinice rozkládají již na 4 580 hektarech patřících k Chablis a 19 sousedním obcím. Vinice pokrývají strmé svahy na obou březích řeky Serein, přítoku Yonne, a jsou rozděleny do 4 apelací: Petit Chablis, Chablis, Chablis Premier Cru a Chablis Grand Cru. 

Petit Chablis: víno základní apelace této oblasti nedosahuje aromatické komplexity Chablis A.O.C. a má vyšší kyselinku, což přispívá k jeho mladému charakteru. 

Chablis: neopakovatelně svěží a lehká vína jsou přímým odrazem zdejší půdy. Mají osvěžující, až "křupavý" charakter, který u bílých vín z Cote-d´Or nenalezneme, přestože také pochází z Chardonnay hroznů. Pijí se obvykle mladá (jeden až tři roky), avšak lze je nechat stárnout a rozvíjet buket i více než deset let. 

Chablis Premier Cru: tato apelace obsahuje asi 30 vymezených oblastí, vybraných pro jejich výjimečnou polohu a kvalitní sklizně. Od Chablis A.O.C. se tato vína neliší ani tak vyšší zralostí hroznů, jako spíš svým buketem – komplexnějším a trvalejším, spojujícím tóny akáciového medu s rostlinnými a minerálními notami. Nejzajímavější climats (burgundský výraz pro terroir) jsou Montée de Tonnerre či Fourchaume, jehož část (sous-climat) Vaulorent těsně přiléhá ke Grand Cru svahu a blíží se jim i kvalitou a komplexitou (někdy se mu proto přezdívá "8. Grand Cru") 

Chablis Grand Cru: pocházejí z celkem 7 nejlépe položených vinic pravého břehu, historické kolébky zdejších vinic: Blanchot, Bougros, Les Clos, Grenouilles, Preuses, Valmur a Vaudésir. Přestože se rozkládá na pouhých 100ha, nabízí každý terroir odlišnou osobnost, od plnějšího, krémovějšího Bougros přes ranný a expresivní Vaudésir po nejvyhlášenější a nejtypičtější Les Clos s intenzivním minerálním projevem daným silou Kimmeridgeského podloží. Všechny kvality předchozích apelací jsou u Grands Crus ještě výraznější – dobře vyrobené Chablis Grand Cru je plné, harmonické víno s dlouhotrvajícím aroma i chutí, jemuž terroir dodává jedinečnou ostrost a zároveň vrstevnatost. Jeho schopnost stárnout je omračující – potřebuje osm až patnáct let zrát, aby se zcela uklidnilo, ohladilo a získalo nezapomenutelný buket křesacího kamene, nebo, jako Les Clos, až střelného prachu (!). STAY UP TO DATE

Submit your email to get updates on products and special promotions.