Španělsko

I když celková rozloha vinic Španělska (1,2 milionu ha) je celosvětově největší, řadí se tato země až na třetí místo v množství vyprodukovaného vína. Větší produkci mají Francie a Itálie, jejichž vinice jsou přitom o něco menší. Tento rozdíl je způsoben hlavně menším podílem stolních a místních vín; většinu produkce tvoří vína Denominación de Origen, která ze stejné plochy dávají menší výnosy. Ze známých regionů jmenujme alespoň La Rioja a Ribera del Duero, Rueda, Navarra, Penedes, Jerez, Toro či kvalitní šumivá vína vyráběná druhotným kvašením v lahvi, známá jako Cava. Iberský poloostrov čítá velké množství různých odrůd, kromě klasických variet jako Cabernet Sauvignon či Pinot Noir zde najdeme především odrůdy typické pro Pyrenejský poloostrov – Tempranillo, Garnacha (Grenache), Graciano, Mazuelo, Verdejo, Viura a další.

La Rioja

Vína z tohoto regionu jsou dnes tak úspěšná, až lze s trochou nadsázky říci, že Španělé dnes musí přesvědčovat svět o tom, že existují i jiná španělská vína než Rioja. Oblast nese jméno podle řeky Oja (Rio Oja), jednoho z přítoků řeky Ebro, na jejíž březích se oblast rozkládá. Průlom zdejšího vinařství nastal s příchodem prvních francouzských vinařů, kteří původně přijeli pro zdravé rostliny odrůd Cabernet a Merlot (tehdy ve Francii zničených phylloxerou) a nechali se zlákat místním vinařským potenciálem. Nemoc francouzských hroznů znamenala pro Rioju pravé požehnání - pod francouzským vlivem byly zavedeny nové technologie, přísnější pravidla i inovace ve výrobě (například používání dubových sudů dle vzoru z Bordeaux), které daly vzniknout mnohým z dnešních špičkových vinařství. Oblast se dělí na 3 podoblasti: Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Baja, přičemž Alavesa a Alta jsou považovány díky své poloze blíž horám za kvalitnější terroir, dávající vína s větší finesou a elegancí. Místní vína jsou klasifikována dle délky zrání do 4 kategorií – Sin Crianza (často nazývaná též Vino Jóven, mladé víno), Crianza, Reserva a Gran Reserva. 

Sin Crianza: velmi krátké či žádné zrání v dubových sudech. Musí pocházet ze 100% hroznů z Riojy, tak jako všechna místní vína s kontrolovaným původem. 

Crianza:tato vína zrají nejméně 1 rok v dubovém sudu a nejméně 1 rok v lahvi. 

Reserva: Pečlivě vybíraná vína zrají minimálně rok v tancích, minimálně rok v sudu a ještě minimálně rok na lahvi. Řada výrobců však nechává své Reservy zrát ještě mnohem déle. 

Gran Reserva: Vzácná vína, pro něž se používají nejkvalitnější hrozny z deklarovaných vinic. Zrají alespoň 5 let – 24 měsíců v dubových sudech, zbývající čas v lahvi.  

Základem místních vín je odrůda Tempranillo, typický představitel Pyrenejského poloostrova, kterého najdeme pod mnoha jmény (například Tinta Roriz, Cencibel, Tinta de Toro, Aragones, Negretto a mnoho dalších) ve Španělsku i Portugalsku. Tato raná (temprano znamená časný) odrůda je pokládaná za jednu z nejušlechtilejších v oblasti. Tempranillo doplňují zpravidla v menším množství odrůdy Graciano a Mazuelo (známá též jako Carignan i z jižní Francie), povolená je i Garnacha a další. Vyrábějí se tu i vína růžová a bílá (postavená převážně na odrůdě Viura), jsou však méně častá. 

Rueda: Tento vysoce úspěšný region severozápadně od Madridu byl v minulosti znám svými likérovými víny. Stejně jako mnoho dalších vinic i Rueda utrpěla značné škody během první poloviny 20. století; až díky příchodu věhlasného vinařství Marques de Riscal z oblasti Rioja se tato oblast znovu stala rájem pro milovníky vín. Marques de Riscal ve spolupráci s profesorem Emilem Peynaud přišel do Ruedy roku 1971 se zcela novým, odvážným stylem vín a revolučními technologiemi: začal zde vyrábět svěží, lehká ovocná vína z místní odrůdy Verdejo (nahrazujíc tak zdejší tradiční výrobu méně populárních likérových vín) a zároveň zde zavedl pěstování odrůdy Sauvignon Blanc, výtečné pro scelování právě s Verdejo. V současnosti zažívají vína z této oblasti celosvětový úspěch i díky příznivé ceně za svou vysokou kvality.

Castilla y León: V největším ze 17 autonomních společenství Španělska nalezneme náhorní planiny obklopené pásy hor a kopců, protknuté životodárnou řekou Duero. Není divu, že vína tohoto rozlehlého regionu jsou stejně rozmanitá jako místní krajina – v oblasti se nachází 5 podoblastí s apelací D.O. (Denominación de Origen) a také místní vína (tj. ekvivalent francouzských Vin de Pays) dosahují vysoké kvality. Castilla y León nabízí svěží a aromatická bílá (D.O. Rueda), rosé i červená vína z typických zdejších odrůd Tempranillo nebo Mencía – od lehkých červených ovocného charakteru až po silná, robustní vína plného těla a je svou kvalitou a různorodostí povinnou zastávkou milovníků vín na pouti za novými výjimečnými zážitky.